ŠTO JE ELEKTROEPILACIJA?

ELEKTROEPILACIJA​

Elektroepilacija je trajna metoda uklanjanja dlačica, učinkovita bez obzira na vrstu i boju dlačica ili boju kože. Radi se o jedinoj metodi koja je prepoznata kao metoda trajnog uklanjanja dlačica od strane FDA (eng. Food and Drug Administration, tj. američke Agencije za hranu i lijekove).

Trajno uklanjanje dlačica

Zbog činjenice što elektroepilacija uništava ne samo korijen dlake nego i matične stanice smještene u svakom folikulu, koje su odgovorne za opetovani rast dlačica.

Sve ostale metode uklanjanja dlačica ili ih uklanjanju privremeno ili reduciraju njihov broj, ali ih ne uklanjanju trajno.

S kojeg područja tijela se smiju uklanjati dlačice?

Žene najčešće uklanjaju dlačice s područja poput obrva, nadusnica, brade, lica, vrata, prsa, trbuha, leđa, pazuha, ruku, prstiju ruku, bikinija, nogu i prstiju nogu. Posebnu nelagodu mogu stvarati dlačice na licu, prsima i leđima, koje su često rezultat hormonalne neravnoteže.

Muškarci se često odlučuju za elektroepilaciju kako bi postigli uredniji izgled brade i obrva, uklonili neželjene dlačice na vratu, ramenima i leđima ili reducirali dlačice na drugim dijelovima tijela. Tretman može pomoći u postizanju urednog i njegovanog izgleda.

Elektroepilacija je iznimno korisna za transrodne osobe koje žele ukloniti neželjene dlačice kako bi se osjećale ugodnije u svojoj koži. Najčešće tretirana područja uključuju lice, vrat, leđa, prste ruku i nogu te ostale regije ovisno o individualnim potrebama.

Tretman

Tretman se provodi na način da se tanka proba, debljine dlačice, umeće u folikul pojedine dlake. Zatim se pusti najmanja potrebna količina električne energije koja uništava korijen dlake i okolne matične stanice. Proba se izvadi iz folikula i izvuče se dlačica koja je rasla na tom mjestu.

Na mjestu tog tretiranog folikula, dlačica više neće izrasti. U slučaju da se radi o debljoj dlaci, postoji mogućnost da će ona izrasti, ali tanja, tako da će se prilikom sljedećeg tretmana moći “dokrajčiti”.

Ako je tretman ispravno proveden, umetanje same probe i izvlačenje dlačice se ne osjeća. Ono što se osjeća je trenutak puštanja struje, koji je poput peckanja.

Razina nelagode ovisi o osjetljivosti područja koje se tretira, ali i o osobi. Neki osjećaju samo lagano peckanje dok drugi trebaju koristiti kožne anestetike. Nadalje, razina umora, stresa ili faza menstrualnog ciklusa također mogu utjecati na razinu nelagode.

Kako bi tretman bio što sigurniji, u „kurage salonu” koristimo autoklav, odnosno vodenu paru za dezinfekciju i sterilizaciju pribora, zaštitnu opremu, a probe koristimo isključivo jednokratno.

Za osobe koje su alergične na određene metale, koristimo probe izrađene od metala adekvatnih za alergičare.

Koliko dugo traje tretman?

Dlačice rastu ciklički i svaka se nalazi u nekoj fazi ciklusa, neovisno o ostalim dlačicama. Tijekom tretmana na površini je vidljiv samo dio dlačica koje zapravo imate. Neke su već izrasle, neke su u fazi mirovanja, a neke su tek počele rasti ispod kože. Dlačice koje nisu vidljive ne mogu se odmah tretirati, zbog čega nije moguće ukloniti sve dlačice u jednom tretmanu.

Neki su zadovoljni već sa smanjenjem količine dlačica i dolaze na svega nekoliko tretmana, dok drugi žele potpuno ukloniti sve dlačice s određenog područja. Kako bismo uklonili što veći broj dlačica, u početku se preporučuje pauza od 4 do 6 tjedana između tretmana, kako bi što više dlačica bilo na površini. S vremenom tretmani postaju rjeđi i kraće traju, sve dok ne postignemo željeni rezultat.

Dužina trajanja tretmana i potreban broj dolazaka ovise o različitim faktorima – količini dlačica, veličini tretiranog područja, genetici, hormonima, lijekovima te metodama uklanjanja dlačica koje ste ranije koristili. Svaka osoba ima drugačiji tempo napretka, a postupak se prilagođava individualnim potrebama.

Između tretmana najbolje je ne skraćivati dlačice. Ako je potrebno, možete ih obrijati žiletom ili skratiti trimerom, dok se ostale metode uklanjanja poput čupanja ne preporučuju. Čupanjem se dlačice „uspavljuju“ i potrebno je čekati da ponovno izrastu kako bi ih se moglo trajno ukloniti.

Ako u nekom trenutku morate prekinuti tretmane, primjerice zbog trudnoće, to ne znači da su dosadašnji dolasci bili uzaludni. Svakim tretmanom dio dlačica se trajno uklanja, a nakon pauze ne počinjete ispočetka, već nastavljate tamo gdje ste stali.

Za koga je elektroepilacija?

Elektroepilacija je za osobe svih boja dlaka i boja kože.

Mogu se uklanjati svijetle tanke dlačice, riđe, sive dlake, tamne debele dlake… Boja puti nije važna – može se raditi na svijetloj, na tamnoj koži pa čak i na tetovažama.

Ova metoda može biti posebno korisna za osobe koje se profesionalno bave sportom i ne žele trošiti ni vrijeme ni novac na privremene metode uklanjanja dlačica, ali i osobe koje se suočavaju s hormonalnim promjenama pa žele izbjeći svakodnevnu brigu o dlačicama. Nadalje, tretman je koristan i za transrodne osobe koje se žele riješiti neželjenih dlačica.

Kako se pripremiti za tretman?

Najbolji način za pripremu tretmana je dolazak na besplatne konzultacije, bilo uživo ili online. Tijekom konzultacija utvrđuju se važne stavke – isključuju se moguće kontraindikacije, analiziraju prethodne metode uklanjanja dlačica i određuje se područje tretmana. Također, može se okvirno procijeniti trajanje tretmana te isprobati postupak kako biste vidjeli reakciju kože.

Za uspješnu elektroepilaciju, dlačice moraju biti minimalne duljine od 3 mm (slika duljine). Dlačice mogu biti i duže, ali ne smiju biti kraće, jer to otežava ulazak sonde u folikul. Ako ste prethodno koristili metode uklanjanja dlačica koje vade dlaku iz korijena (npr. depilacija voskom, šećernom pastom ili epilatorom), preporučuje se pričekati oko četiri tjedna kako bi što više dlačica izraslo na površinu.

Pravilna hidratacija pomaže koži da bude zdravija i otpornija na tretman. Preporučuje se unos 0,03 L vode po kilogramu tjelesne mase (npr. osoba od 64 kg trebala bi piti otprilike 1,92 L vode dnevno). Dobra hidratacija može pomoći u postizanju boljih rezultata tretmana.

Prije tretmana važno je izbjegavati sve potencijalne traume na koži, poput solarija, izlaganja suncu bez zaštite ili opeklina. Oštećena ili nadražena koža može biti osjetljivija tijekom tretmana, što može utjecati na njegovu učinkovitost i udobnost.

Što nakon tretmana?

Odmah nakon tretmana kod nekih se osoba može pojaviti blago crvenilo, otečenost, svrbež ili povećana osjetljivost tretiranog područja koje obično nestaju unutar nekoliko sati.

Prvih 24 sata nakon tretmana najbolje je izbjegavati aktivnosti koje mogu iritirati folikule, poput: prekomjernog znojenja, izgaranja na suncu, nanošenja šminke ili kozmetike. Detaljnije informacije oko brige za kožu svakako ćete dobiti nakon tretmana.

elektroepilacija tijelo
LJETO 2025

Prvi termin

Termine za besplatne konzultacije možete odabrati preko online kalendara. Ako ste se odlučili za prvi tretman, svakako predlažemo da prvo dođete na konzultacije. Termine za tretmane možete dogovoriti pozivom na broj: